Wystawa Instytutu Pamięci Narodowej w Gimnazjum Nr 1

gimnazjum w lapach31 marca 2015 r. w ramach obchodów Święta Państwa Podziemnego odbyła się inauguracja wystawy Instytutu Pamięci Narodowej „Polska Walcząca- Fighting Poland”. Imprezę uświetnili znakomici goście: Pani burmistrz Łap Urszula Jabłońska, przewodniczący Rady Miejskiej Sławomir Maciejewski, historyk IPN, współautor wystawy Karol Usakiewicz, ksiądz kanonik, proboszcz parafii Św. Piotra i Pawła Waldemar Krzywiński. Gośćmi Gimnazjum Nr 1 w Łapach byli również rodzice a także dyrektorzy zaprzyjaźnionych szkół wraz z nauczycielami historii i młodzieżą.

Wystawa skierowana jest przede wszystkim do młodego odbiorcy, czyli uczniów VI klas szkół podstawowych i gimnazjalistów, dla których stanowi jedną z nielicznych szans konfrontacji z trudną tematyką historii Polski podczas II wojny światowej. Otwarciu wystawy towarzyszył montaż słowno- muzyczny w wykonaniu uczniów Gimnazjum Nr 1 w Łapach i Szkoły Podstawowej Nr 1.

„Polska Walcząca- Fighting Poland” to jedna z najnowszych i jednocześnie największych z dotychczas przygotowywanych przez białostocki oddział IPN wystaw. Składa się z 32 paneli prezentujących w przekrojowy sposób przebieg II wojny światowej na ziemiach polskich oraz okupację niemiecką i sowiecką. Jest to kolejna wystawa w Gimnazjum Nr 1 przygotowana wspólnie z Instytutem Pamięci Narodowej, której cele jest kształtowanie patriotycznych postaw wśród młodzieży. Pojemność sali gimnastycznej Gimnazjum Nr 1 w Łapach pozwoliła na prezentację całości ekspozycji jak również na zapewnienie komfortu licznie zgromadzonej widowni.

Gimnazjum nr 1 w Łapach

 

IMG 0012

IMG 0015

IMG 0016

IMG 0048

IMG 0069