Maciej Mikołajczyk bohaterem spotkania z cyklu „Człowiek z pasją” w SP2 Łapy

IMG 6974W czwartek 16 kwietnia 2015 roku uczniowie klas pierwszych Szkoły Podstawowej nr 2 w Łapach mieli okazję uczestniczyć w spotkaniu z cyklu „Człowiek z pasją”. Tym razem zaproszenie Stowarzyszenia „Łapska Dwójka”, organizatora spotkań, przyjął aktor filmowy i teatralny, Maciej Mikołajczyk.

Maciej Mikołajczyk pochodzi z Łap. Ukończył Akademię Teatralną im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie; pierwsze zawodowe kroki stawiał na deskach Teatru Montownia. Od tej pory zagrał w wielu filmach fabularnych, m.in. w takich produkcjach, jak: „Lincz”, „Katyń”, „Generał Nil”, „Karbala”, „Kamienie na szaniec”, „Ile waży koń trojański”. Mogliśmy go również oglądać w serialach telewizyjnych: „Na Wspólnej”, „Magda M.”, „Kryminalni”, „Ojciec Mateusz”, „Uwikłani” i in. Nasz gość występuje także w teatrze, nieobca jest mu też scena kabaretowa.

Spotkanie zaczęło się fragmentem „Strażaków” - najnowszego serialu telewizyjnego z udziałem Macieja Mikołajczyka. Jak się okazało, uczestnicy spotkania dobrze znają ten film, dlatego owacyjnie powitali aktora. Po niezbędnych uprzejmościach nadszedł czas na interview w wykonaniu pierwszoklasistów. Jeśli ktoś myśli, że pytania skierowane do naszego gościa były naiwne, to się grubo myli. Naszych uczniów interesowały bardzo konkretne rzeczy: make-up sceniczny, skład sztucznej krwi wykorzystywanej na planie filmowym, warunki zastępowania aktora przez kaskadera, użycie broni palnej. To oczywiście tylko niektóre z problemów, jakie nurtują pokolenie siedmiolatków.

Maciej Mikołajczyk cierpliwie i wyczerpująco odpowiadał na wszystkie pytania. Dowiedzieliśmy się więc, że karierę aktorską zaplanował w chwili wygrania konkursu recytatorskiego dla przedszkolaków „O złotą różdżkę dobrej wróżki”. Jak nam zdradził, najbardziej spodobało mu się to, że wszyscy go słuchali i nagrodzili oklaskami. Jego marzenia się spełniły i zawód stał się jego pasją: bardzo lubi wcielać się w różne postacie. Na pytanie o odgrywane kreacje wymienił ich tyle, że zakręciło nam się w głowach.  Najbardziej ulubiona rola filmowa to postać Marcina Grada w „Linczu”. Ceni wielu polskich aktorów,  ale za najbardziej utalentowanych uważa Bartłomieja Topę i Marcina Dorocińskiego. Od lat jego zagranicznym idolem pozostaje Johnny Depp. Czego jeszcze dowiedzieliśmy się podczas spotkania? Że aktorom zdarza się zapomnieć tekst, wtedy uratuje ich tylko sufler teatralny. Że Maciej kocha grać w teatrze, obecnie występuje w sztuce komediowej „Goło i wesoło” w Teatrze Capitol. Że jego działalność kabaretowa została odłożona „na półkę”.  Że oprócz aktorstwa lubi stanąć za kamerą i kręcić film. Ostatnie pytanie brzmiało: „Długo pan będzie jeszcze nosił piżamę?” i odnosiło się do postaci odgrywanej w „Strażakach”. Wszystkich zainteresowanych informuję: piżama będzie w użyciu do końca pierwszej serii tego serialu.

Następnym punktem programu była prezentacja talentu recytatorskiego. Po pokazie niezbędnych ćwiczeń usprawniających wymowę (dzieci ochoczo trenowały) nasz gość zaprezentował interpretację wierszy Tuwima i Brzechwy.  Na zakończenie podpisał wszystkim autografy i pozował do wspólnego zdjęcia.

Spotkanie było przesympatyczne i energetyczne, ponieważ uśmiechnięty przez cały czas Maciej Mikołajczyk zaraził pozytywną energią wszystkich uczestników. Mam nadzieję, że nie było to ostatnie spotkanie naszych uczniów z tym aktorem - czego sobie i uczniom życzy –

Alicja Zgajewska           

Stowarzyszenie „Łapska Dwójka”

 

IMG 6948

IMG 6949

IMG 6952

IMG 6957

IMG 6967

IMG 6970

IMG 6974

IMG 6978