Rocznica tragicznych wydarzeń 17 września

17 września 1939 r.  ZSRR, realizując tajne zapisy paktu Ribbentropp-Mołotow, zaatakował broniącą się przed niemieckim najazdem Polskę. Sowiecka agresja ostatecznie przesądziła o losach kampanii wrześniowej – najeźdźcy dokonali „IV rozbioru Polski” dzieląc między siebie polskie terytorium. We wschodniej części II Rzeczypospolitej rozpoczęła się okupacja sowiecka, naznaczona masowymi represjami wobec ludności polskiej.

Czytaj więcej...

VII Parafiada Diecezji Łomżyńskiej w Łapach

DSC04138 1W przepiękną, słoneczną sobotę 13 września 2014 r. już po raz jedenasty odbyła się Parafiada organizowana przez Stowarzyszenie Sportowo-Edukacyjne „PETRUS” im. Ks. Henryka Bagińskiego przy parafii Św. Ap. Piotra i Pawła w Łapach. Po raz siódmy miała ona rangę imprezy diecezjalnej, objętej patronatem Biskupa Łomżyńskiego Janusz Stepnowskiego. W tym roku pod hasłem „Na drodze do świętości z Janem Pawłem II”.

Czytaj więcej...

17 września 1939 r. – 75. rocznica agresji sowieckiej na Polskę

odezwa miniWrzesień 1939 r. był miesiącem podwójnej okupacji w Łapach. W dniu 14 września miasto zajęły jednostki niemieckiej 21 Dywizji Piechoty. W myśl wcześniej zawartego paktu Ribbentrop-Mołotow, do wojny włączyli się także Sowieci. Koniec września 1939 roku był ostatnim momentem ustalania stref wpływów pomiędzy obydwoma okupantami. Po wycofaniu się Niemców na zachód, w dniu 23 września wojska radzieckie z Dzierżyńskiej Grupy Konno-Zmechanizowanej (11 Armia, Frontu Białoruskiego) zajęły ostatecznie Białystok, zaś 26 wkroczyły do Łap.

Czytaj więcej...

Festyn Rodzinny „Siła w Płonce”

glowneW niedzielę 7 września na placu przy  Zespole Szkół w Płonce Kościelnej odbył się festyn z okazji otwarcia wielofunkcyjnego boiska i siłowni. Licznie zebranych uczniów,  rodziców i pracowników szkoły zaszczycili swoją  obecnością przedstawiciele władz gminy, radni, dyrektorzy okolicznych szkół, księża i przyjaciele szkoły.

Czytaj więcej...

Kiermasz Wymienny Bezgotówkowy

kiermasz miniJuż jutro, w ramach akcji "Otwórz oczy - zareaguj przeciwko przemocy" odbędzie się Kiermasz Wymienny Bezgotówkowy.

Start o godz. 12:00, na placu przed Domem Kultury w Łapach (Plac im. NSZZ Solidarność).

Czytaj więcej...