Łapy Łapy Podlasie

Turystyka w okolicach Łap

Grupa turystów nocą Źródło: Tirachard Kumtanom / Pexels

Łapy i okolice oferują wiele atrakcji turystycznych, zarówno dla miłośników przyrody, jak i kultury i historii.

Atrakcje turystyczne w Łapach

  1. Pomnik poświęcony Bohaterskim Dzieciom II wojny światowej
  2. Muzeum Szkolne
  3. Dom Kultury
  4. Ośrodek Informacyjny Narwiańskiego Parku Narodowego
  5. Pomnik upamiętniający 60. rocznicę procesu Kazimierza Kamieńskiego „Huzara”.
  6. Wieża widokowa (sołectwo Uhowo)

Miejsca w niedalekiej okolicy

  1. Rozlewiska Narwi – czyli miejsca, w których wylewa rzeka Narew. Oprócz malowniczych widoków – możemy zaobserwować pokaźne stada dzikich gęsi, łabędzi, czajek czy żurawi.
  2. Suraż – ze względu na swoje położenie nad rzeką Narwią, okolice Suraża są niezwykle interesującym obszarem o bogatej przeszłości archeologicznej. Dowodzi tego około 200 stanowisk archeologicznych, pochodzących z różnych epok: kamienia, brązu i żelaza. W Surażu znajdziemy Muzeum Archeologiczne, które prezentuje zbiory związane z tą okolicą. Ciekawą rzeczą jest układ przestrzenny z dwoma rynkami – lackim i ruskim, które pochodzą z XV-XVI wieku. Najstarszym zabytkiem miasta jest grodzisko wczesnośredniowieczne, znane jako Góra Królowej Bony. Warte uwagi są również Muzeum Kapliczek oraz obszary Natura 2000, obejmujące 30% powierzchni gminy, które charakteryzują się bogatymi walorami przyrodniczymi. Na południu okolic Suraża znajduje się Obszar Chronionego Krajobrazu Dolina Narwi, a na północy – Narwiański Park Narodowy.
  3. Park linowy w Doktorcach – jest jednym z największych parków linowych w naszym kraju. Znajduje się w pięknym lesie iglastym niedaleko rzeki Narwi.
  4. Pałac w Białowieży – około 90 km od Łap, znajduje się piękny pałac z XIX wieku, zbudowany dla cara Aleksandra III jako letnia rezydencja. Obecnie mieści się tam muzeum i hotel.
  5. Białowieski Park Narodowy – zlokalizowany w pobliżu pałacu w Białowieży, park narodowy zajmuje obszar ponad 1000 km² i jest jednym z ostatnich naturalnych lasów pierwotnych w Europie. W parku można zobaczyć żubry, wilki, łosie i wiele innych dzikich zwierząt.
  6. Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce – około 50 km od Łap, muzeum poświęcone jest kulturze i tradycjom ludów kurpiowskich, zamieszkujących północno-wschodnią Polskę.
  7. Cerkiew św. Mikołaja w Czeremsze – około 25 km od Łap, zabytkowa cerkiew greckokatolicka zbudowana w 1804 roku, jedna z nielicznych zachowanych na terenie Polski.
  8. Zamek w Tykocinie – około 30 km od Łap, zamek zbudowany w XV wieku, w stylu gotyckim i renesansowym, często nazywany „małym Wawelem”. Obecnie mieści się tam muzeum.
  9. Muzeum Puszczy Białowieskiej w Białowieży – muzeum poświęcone historii i przyrodzie Puszczy Białowieskiej, zlokalizowane w samym sercu Białowieży.
  10. Wieża widokowa w Białowieży – około 90 km od Łap, wieża widokowa zlokalizowana na Wzgórzu Zamkowej Góry, z której rozciąga się piękny widok na Puszczę Białowieską.
  11. Bazylika św. Antoniego Padewskiego w Supraślu – około 40 km od Łap, zabytkowa bazylika z XVIII wieku, zlokalizowana w malowniczym miejscu nad rzeką Supraśl, z pięknymi freskami i bogatą dekoracją

Zobacz również porównanie zakładów bukmacherskich Fortuna i Superbet (+18)